1398830_10202529200695630_1992312992_o

Krishtlindje

Nese bie bore, nese edhe s’bie,

Dhurata nese s’marr sic kjo feste ka hije,

Nese nuk kam peme e drita ne shtepi,

Serish kam gezim sepse jam femije.

 

Nese s’kam c’te jap, do jap nje perqafim,

Kartolina nese s’kam, I bej vete me mire,

Babagjyshi  vjen apo jo, ate nate per mua,

Eshte nje dhurate tjeter qe vertet une dua.

 

Ai lindi ne nje grazhd shume vite me pare,

E takuan dhe barinj, edhe dijetare,

Per drita kishte yjet atje lart ne qiell,

Por ndriti gjithe boten ashtu sic ndrin nje diell.

 

Po, vertet i dua gjithe keto zbukurime,

Edhe pemen e bukur ne shtepizen time,

Dhe dritat, dhe kenget dhe boren qe bie,

Pa harruar ditelindjen e ketij femije.

 

Sa dua te kendoj me te gjithe ne bote,

Nje kenge e embel te na bashkoje sot,

Ajo nate e qete, ajo nate e shenjte,

Ajo nate plot drite, per mua e shtrenjte.

181721_1841194633981_2117296_n

Bebi Jezus

Bebi Jezus lindi ne nje grazhd

Aty kish dele, lope e te tjera kafshe.

Prinderit e rriten me shume dashuri,

Ashtu sic prinderit e tu, te duan ty.

 

Ai lindi qe jeta te marre nje tjeter kuptim,

I do te gjithe, ty, mua dhe vellain tim.

Ne nuk jetojme vec per veten tani,

Jetojme te shkembejme me shume dashuri.

 

Bebi Jezus: “Gezuar Ditelindjen!”

Te gjithe ju: “Gezuar Krishtlindjen!”

 

©Ledia Bostic